3 dages salgskursus der flytter noget i praksis
16. januar 2026
Der findes mange måder at blive bedre til salg på. Du kan læse bøger, se videoer, tage et par online-moduler – og alligevel stå mandag morgen med den samme udfordring: Hvordan får du kunden til at sige ja, når du reelt har en god løsning? Netop derfor giver et 3 dages salgskursus ofte mest mening for dig, der vil have et “løft” på kort tid, men med værktøjer du kan bruge med det samme.
Hos Lindhardt handler kurset ikke om smarte one-liners eller “pres-salg”. Det handler om kundepsykologi, beslutningsprocesser og konkrete greb, der gør det lettere at forstå, hvorfor en kunde nogle gange siger nej – selv når tilbuddet er stærkt. Kurset hedder Business Performance & Sales Academy (BPSA), og det er bygget op som et intenst forløb, hvor du arbejder målrettet med at skabe synlige salgsresultater i din hverdag.
Når Lindhardt bruger begrebet Business Performance, handler det i praksis om at gøre din salgsindsats mere intelligent og mere forudsigelig: Du arbejder med de mekanismer, der påvirker kundens valg, så du ikke “gætter” dig frem – men kan styre samtalen bedre, skabe mere tryghed hos kunden og ramme den reelle beslutningslogik.
Det er især relevant, hvis du:
Det, der kendetegner dette salgskursus, er fokus på at forstå kundens hjerne og beslutningsmønstre – og omsætte det til din måde at kommunikere, stille spørgsmål og præsentere værdi. På kursets side beskrives målet tydeligt: at du skal kunne lukke flere ordrer, forstå hvorfor kunder siger nej, og få indsigt i kundens beslutningsproces.
Forløbet afholdes som 3 intensive dage (typisk fredag–søndag) med fulde undervisningsdage, hvor du får adgang til metoder og erfaringer fra en underviser, der arbejder med salg og forretning i praksis.

Når du investerer tre hele dage, skal du kunne mærke forskel. Og det er også en pointe hos Lindhardt: Deltagere beskriver, at de ofte opnår synlige forbedringer kort tid efter, fordi de får et nyt perspektiv på selve salgsarbejdet og kundedynamikken.
Du kan især forvente:
1) Nye “briller” på kundepsykologi
Du lærer at identificere, hvad der faktisk driver kundens valg – ikke kun hvad kunden siger.
2) En stærkere struktur i salgsdialogen
Så du kan styre mødet uden at virke styrende.
3) Bedre håndtering af indsigelser
Særligt de klassiske: pris, timing, intern afklaring, “send lige på mail”.
4) Mere ro og overskud i salget
Når du forstår beslutningsprocessen, bliver salget mindre tilfældigt.
BPSA er relevant for dig, der arbejder med salg professionelt – både som sælger, konsulent, ejerleder eller soloselvstændig, hvor salget i praksis er motoren for vækst. Lindhardt fremhæver, at mange allerede har deltaget på forløbet, og at kurset er for dem, der vil blive bedre til at sælge ved at forstå kunderne bedre.
Er et 3 dages salgskursus nok til at rykke salget?
Tre dage kan rykke meget, hvis indholdet er praktisk og bygger på konkrete modeller og træning. Her er fokus på kundepsykologi og beslutninger – som ofte er præcis det, der bremser ellers dygtige sælgere.
Hvad hvis jeg er i tvivl om, kurset passer til mit niveau?
Lindhardt lægger op til, at du kan afklare match og forventninger før du binder dig, så du vælger det rigtige forløb.
Hvis du vil have et salgskursus, der kombinerer kundepsykologi, beslutningsforståelse og konkrete værktøjer, så er Lindhardts 3 dages salgskursus et oplagt valg.
👉 Se hele programmet og tilmeld dig Business Performance & Sales Academy her:
https://www.lindhardt.dk/salgsuddannelser/3-dages-salgsuddannelse-2/
Læs også: Få styr på bilsyn og priser i Hedensted